Bilinpa İnşaat Patronline
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
KARŞIYAKA BEST WESTERN PREMIER OTEL
Samsun Towers
Denizli Pamukkale Üniversitesi
Doğa Koleji
Hidden Bay Otel
İzmir Kent Hastanesi
Şanlıurfa
xxx
AVRUPANIN EN İYİ YALITIM MALZEMESİ İZOLUX'E ÖZEL ŞEKERBANK'TA ÖZEL EKO KREDİ %0,50 -----

MANTOLAMAYA DENETLEME GELİYOR

Bakanlık, mantolama sistemi için yangına dayanıklılık testi isteyecek.

Tarih: 19 Temmuz 2014 Cumartesi 10:39

     Binalarda ısı yalıtımı ve mantolama sistemi giderek yaygınlaşıyor. Ancak bazı mantolama sistemlerinde yangına dayanıklı olmayan malzemeler kullanılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu riski ortadan kaldırmak için önemli bir adım attı. Bakanlığın başlatacağı yeni sisteme göre mantolamada yangına dayanıklı malzeme kullanımı zorunlu olacak.

     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mantolama işleminde vatandaşların güvenli malzemeye erişebilmesi için denetim firmalarına ve belediyelere genelge gönderecek. Gönderilecek genelge ile bundan sonra yapı denetim firmaları şantiyeye geldiğinde firmadan yangın deney raporu istenecek.

     Yangın Yönetmeliği'ne göre dış cephelerin, yüksek binalarda zor yanıcı malzemeden ve diğer binalarda ise en az zor alevlenici malzemeden olması zorunlu kılınıyor.

     Yeni düzenlemeye göre binaların dış cephesinde kullanılacak mantolama sistemi için artık yangına dayanıklılık deneyi de istenecek.

     Binaya mantolama yaptıran müteahhit kullanacağı ısı yalıtım malzemesi, yapıştırıcı, dübel, sıva filesi, sıva gibi malzemeleri ayrı ayrı temin edip tüm sistem için deney yapılmaksızın uygulama yapabiliyordu. Artık vatandaş, mantolama yaptırmak istediğinde, yalıtım firmasınca tüm sistemin deneylerinin yaptırıldığının belgelendirilmesi gerekecek.

 

Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/mantolamaya-denetleme-geliyor-136925.html